Cholesterol jako zabiják je lež!


Na úvod – určitě jste slyšeli o škodlivosti vajec na lidský organismus z důvodu obsahu vysokého cholesterolu.

A slyšeli jste, že by se vejce měla jíst jenom jednou týdně, abychom neměli problémy se smrtícím cholesterolem? Pokud tomu tak je, tak já osobně mám na kahánku. Jezte méně cholesterolu, tím snížíte hladinu cholesterolu v krvi a tím podpoříte celkové zdraví, budete štíhlejší a dožijete se vyššího věku. Tato teorie dává zdánlivě smysl, ale naše tělo je trošku složitější.

Faktem je, že když se sníží příjem cholesterolu z potravy, játra to kompenzují tím, že produkují více cholesterolu, přičemž hodnota celkového cholesterolu zůstává relativně nezměněna. Stejně tak, jestliže se zvýší spotřeba cholesterolu v potravě, játra produkují méně cholesterolu a hodnoty celkového cholesterolu nebudou podstatně změněny. Neznamená to, že bychom se měli začít „ládovat“ živočišným tukem, ale lépe poznat, jak reaguje náš organismus na určité typy potravy.

Vzhledem k této informaci, je možná dobrá otázka, proč tělo produkuje více cholesterolu, když ho nedostává z potravy, pokud je cholesterol tak špatný? Naopak některé studie potvrzují, že cholesterol ve skutečnosti působí jako antioxidant proti nebezpečným volným radikálům v krvi. Faktem je, že cholesterol je nezbytný pro produkci některých hormonů, které pomáhají v boji právě proti onemocnění srdce.

Jestliže máme v krvi vysokou hladinu nežádoucích látek díky příjmu nevhodných trans tuků, příliš průmyslově zpracované potravy a velkého množství cukrů, zvýší se právě hladina cholesterolu v boji proti těmto látkám. Obviňovat ze srdečních onemocnění vysoký cholesterol, je jako obviňovat infekce z vysokých hladin protilátek (speciální proteiny, např. CRP, které tělo produkuje na obranu proti cizím bakteriím a infekčním látkám).

Takže pokud chceme snížit hladinu cholesterolu v krvi, není to o jezení nebo nejezení vaječné omelety, ale spíše o zlepšení stravovacích návyků a začít jíst zdravější a čerstvější jídla než výše zmíněná.

Rate this post