Jak být štastný


Zdraví, láska, peníze a možná další – stačí nám, abychom byli šťastní? Co způsobuje pocit štěstí? Je to jen chemie, že mi je, tak jak mi je?

Přemýšlím, které činnosti u mě vyvolávají příjemné pocity.. Cvičení, hudba, meditace, chvíle o samotě bez stresu, tvoření, vzdělávání, společenský kontakt, hlazení, objímání, intimní kontakt. Vyvolávají u mě pocity štěstí i stavy, když chci něčeho dosáhnout a podaří se mi to?

Pojďme si nejdřív vysvětlit, co a jak se děje při vzniku výše uvedených stavů https://cs.wikipedia.org/wiki/Dukanova_dieta. Tyto stavy způsobují tzv. neurotransmitery neboli neuropřenašeče, které zprostředkovávají chemickou komunikaci mezi buňkami. Některými neurotransmitery jsou hormony jako například oxytocin, dopamin nebo serotonin.

Které hormony způsobují příjemné pocity?

  • Serotonin – nebo hormon štěstí se vylučuje právě při aktivitách jako je cvičení, hudba, meditace, chvíle bez stresu, tvoření, vzdělávání, společenský nebo intimní kontakt.
  • Dopamin – též hormon neřesti, který se vyplavuje při očekávání odměny cs.wikipedia.org(dále také např. oxytocin – jinak též hormon důvěry nebo lásky, je vylučován při mazlení a hlazení.)

Při vylučování uvedených hormonů se cítíme dobře, ale které nás dělají šťastnými? Volba je pro mě teď trochu jasnější. Jestliže něco dělám pouze s cílem získat odměnu, tak v případě úspěchu sice dostanu dávku dopaminu, ale v opačném případě budu frustrovaný. Dopamin mě totiž motivuje k akci – vyhrát ve sportu, v obchodu, utéct před nebezpečím, zachránit si život. Budu mít štěstí, to určitě, ale budu šťastnější?

Šťastnější budu, když budu trávit čas s přáteli, tvořením nebo cvičením. Serotonin je v tomto případě správná volba.

Rate this post