Jak pečovat o mastné vlasy?


Je to k vzteku. Před pár hodinami jste si umyla vlasy a už máte zase pocit, jak začínají plihnout a spojovat se do nevzhledných lesklých pramínků? Pak patříte k velké skupině lidí, kteří se trápí různým stupněm a rychlostí zamašťování vlasů. Samozřejmě se každému člověku vlasy dřív nebo později zamastí a zašpiní tak, že je potřeba je umýt, problém skutečně mastných vlasů však netkví ve vlasech samotných, ale v pokožce hlavy, z níž vaše kadeře vyrůstají. V kůži uložené mazové žlázky jsou odpovědné za to, aby náležitou sekrecí mazu zajistily každému vlasu dostatečnou ochranu a pružnost. Pokud by tento důležitý a přirozený proces neprobíhal, vaše vlasy by se lámaly, praskaly a vypadávaly.

Je tedy lepší hovořit spíše o problémech s nadprodukcí mazu v pokožce hlavy, než o mastných vlasech. Podobně jako u mastné a akneózní pleti může zapříčiňovat maštění pokožky hlavy mnoho faktorů – počínaje genetickými predispozicemi, s nimiž jsme se narodili a zásadně je ovlivnit nemůžeme, a používáním nekvalitního šamponu, barvy, gelu či jiné vlasové kosmetiky konče. Nejčastěji se však jedná o hormonální výkyvy v našem těle (u žen může pomoci užívání hormonální antikoncepce, která produkci hormonů upravuje), ale i znečištěné prostředí, v němž se často pohybujeme.

Pokud zároveň netrpíte nevyléčitelnou seboreickou dermatitidou (tj. zvýšeným mazotokem), kdy je návštěva lékaře nezbytná, zkuste se zamyslet, jestli se nedopouštíte několika chyb ve svém denním režimu, kterými zvýšenou sekreci mazu nevědomky podporujete. Přestaňte používat kartáče a hřebeny s ostrými zuby, česejte se méně často a netlačte. Během dne se snažte méně dotýkat vlasové pokožky a mazové žlázy tak mechanicky nedráždit, neškrábat se, nepohrávat si s loknami a prsty nepročesávat prameny, jinak stimulujete mazové žlázy k ještě vyššímu výkonu. Podle posledních odborných studií a lékařských výzkumů nebylo prokázáno, že by složení stravy mělo vliv na maštění vlasů. 

Názory na frekvenci mytí mastných vlasů se velmi liší, avšak dnes už převládá názor, že mytí má probíhat podle individuálních potřeb každého člověka. Cítíte-li se nepříjemně, na nic nečekejte a vlasy myjte klidně každý den. Zásadní je způsob mytí mastících se vlasů a následné péče a také druh šamponu a další vlasové kosmetiky. Kupte si šampon s neutrálním nebo kyselým pH faktorem, dětský šampon, nebo takový, který je přímo doporučený pro vlasy mastné, často se mastící či jemné, nebo je určený na suchou pokožku hlavy. Vybrali jste dobře? Tak nezapomeňte také na správné nanášení! Jen malé množství šamponu v dlani nařeďte s vodou a vmasírujte ho do vlasů tak, aby došlo co nejméně ke styku s kůží. Teprve vzniklou pěnu naneste až na kořínky. Netlačte na pokožku a neškrábejte ji nehty, pouze jemně mněte.

Oplachujte raději vlažnou vodou a vymývejte důkladně – horká voda a zbytky šamponu by opět povzbudily mazotok. Máte-li vlasy velmi mastné, zaprášené či výrazně propocené, zopakujte celý postup mytí ještě jednou. Vlasovým kondicionérům, pomádám, gelům, leskům a voskům byste se měla vyhnout úplně, anebo je nanášejte v opravdu mikroskopickém množství a pouze na konečky. Po umytí nechte vlasy buď volně proschnout, nebo je opatrně vymačkejte ručníkem a vysušte fénem, zapnutým na nejnižší teplotní stupeň. 

Patříte k vyznavačkám bylinných a vůbec přírodních léčebných postupů? Tak se zaměřte na všechno, co obsahuje šalvěj (zpomaluje sekreci mazu) nebo výtažky z břízy (omezuje tvorbu lupů a vypadávání vlasů, zpomaluje maštění pokožky). Zevně i vnitřně užívejte výluh z kopřivy. Můžete také vyzkoušet šťávu z citrónů, která působí protizánětlivě a zužuje póry – naneste ji přímo na pokožku hlavy, nechte čtvrt hodiny působit a pak šetrně vymyjte. K domácímu ošetření velmi mastných vlasů se užívá octová lázeň, připravená z jednoho dílu obyčejného octa a čtyř dílů pitné vody. Zainvestovat zkuste i do přírodní kosmetiky, obsahující síru, anebo se v lékárně poraďte o přípravcích s podílem kaolínu, jenž má schopnost pohlcovat přebytečný maz.

Rate this post