Kalistenika – 8 výhod pro štíhlé a zdravé tělo


Kalistenika je termín popisující široký výběr gymnastických a posilovacích cviků, které využívají pouze vlastní váhu těla. Sám kalisteniku využívám a když nad ní přemýšlím, vidím spoustu výhod:

  • Rychlejší hubnutí

Naprosto geniální a jednoduché – při samotném cvičení dochází k ze zvýšení tepové frekvence zhruba na optimální hodnoty pro spalování tuků. Navíc cvičením s vlastní vahou zesilují svaly a dochází tak ke zvýšení bazálního (=klidového) metabolismu i během odpočinku. Díky tomu je efekt kalisteniky na pálení tuků a hubnutí břicha větší a výsledků dosáhneš rychleji.

  • Minimální riziko pro klouby

Lehnout si pod 80 kg činku nebo udělat pár kliků? Co ti připadne bezpečnější? Kalistenika je přirozený způsob, jak zesílit svaly těla s minimálním rizikem zranění kterou. Navíc posilovací cvičení zpomaluje stárnutí svalů a vylepšuje držení těla. Co zvolíš příště ty?

  • Velké přírůstky síly

Při opakovaném cvičení s vlastní vahou dochází přirozeně k nárůstu síly. Jak? Při každém dalším cvičení jsi silnější a můžeš proto zvolit vyšší počet opakování nebo náročnější verzi daného cviku (např.: klik -> klik s tlesknutím nebo dřep -> dřep s výskokem). Zvyšuješ náročnost a zátěž podle toho, jak můžeš a prostor je obrovský.

  • Žádné finanční náklady

Pozor – můžeš ušetřit! Kolik stojí fitko, kolik stojí trenér, kolik stojí dojíždění do fitka cs.wikipedia.org? U kalisteniky tohle nehrozí. Žádné poplatky za fitko, trenéra, doplňky nebo výbavu.

  • Kdekoliv, kdykoliv

Kalistenika se dá provádět kdekoliv – na zahradě, v obýváku, v hotelovém pokoji na služební cestě, na dovolené… Kdekoliv a …kdykoliv bez ohledu na otevírací dobu sportovních zařízení.

  • Jednoduchost

Kalistenika je pro člověka přirozené cvičení, které s rostoucí výkonností, snižuje podíl tělesného tuku a hodnoty krevního tlaku, zvyšuje sílu a zdraví kloubů. Zároveň zlepšuje prostorovou orientaci.

  • Nekonečná variabilita

Cvičení s vlastní tělesnou vahou má nekonečně variací, cviků a stylů https://cs.wikipedia.org/wiki/Paleolitick%C3%A1_dieta. Nikdy je nevyčerpáš a proto ti nehrozí upadnutí do nudy nebo rutiny.

  • Ideální pro zlepšení duševního zdraví a psychiky

Kalistenika, vedle prokazatelných zdravotních účinků, přináší velké výhody i tvojí psychice. Uvolňuje stres, pomáhá soustředění, zvyšuje sebevědomí. Cvičení s vlastní vahou díky své přirozenosti zlepšuje soulad mezi tělem a myslí. Cvičení s vlastní vahou díky své přirozenosti zlepšuje soulad mezi tělem a myslí

Rate this post